IM02ST6R8F
Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
DataSheet
IM02ST6R8F PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):175 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:60MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)