70F254AI
Description
FIXED IND 250UH 111MA 12.1OHM TH
DataSheet
70F254AI PDF
Type Description
Series:70F
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:250 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):111 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):12.1Ohm Max
Q @ Freq:49 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:2.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.170" Dia x 0.250" L (4.32mm x 6.35mm)