IRF01BH270K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 270MA 1.35 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IRF01BH270K PDF
Type Description
Series:IRF
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):270 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.35Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm)