LEM2520T1R2J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.2 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LEM2520T1R2J PDF
Type Description
Series:LE, M Type
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):230 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:180MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)