IM06KR2R7K
Description
FIXED IND 2.7UH 460MA 1.2 OHM TH
DataSheet
IM06KR2R7K PDF
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):460 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:120MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)