PG0138.222NLT
Description
FIXED IND 2.2UH 13.5A 7.5 MOHM
DataSheet
PG0138.222NLT PDF
Type Description
Series:PG0138NL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13.5 A
Current - Saturation (Isat):15.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.504" W (13.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):0.193" (4.90mm)