UP2SC-100-R
Description
FIXED IND 10UH 2A 65 MOHM SMD
DataSheet
UP2SC-100-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™ 2SC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):3.41A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):65mOhm Max
Q @ Freq:60 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:28MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)