PT400-1500-VM
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 400UH 4.7A 180 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PT400-1500-VM PDF
Type Description
Series:PT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:400 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):4.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):180mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical, 4 Leads (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.500" L x 0.800" W (38.10mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):1.630" (41.40mm)