E5EC-CQ4D5M-011
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5EC-CQ4D5M-011 PDF
Type Description
Series:E5EC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range:-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Analog, Relay (4), Voltage (External SSR)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:4, 4, 4
Display Type:LCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply:24VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:Event Input, Heater Fault Detection
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TZ4ST-14C
TZ4ST-14C
PID CONTROL CURRENT 100-240VAC
E5CSV-RTD AC/DC24
E5CSV-RTD AC/DC24
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V