E5CN-R1TU AC100-240
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5CN-R1TU AC100-240 PDF
Type Description
Series:E5CN
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range:-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV
Output Type:Relay (2)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)