DCA5-20PC-4-DC4-GS-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
AMMETER 0-1500A LED PANEL MOUNT
Catalog
Panel Meters
DataSheet
DCA5-20PC-4-DC4-GS-C PDF
Type Description
Series:DCA5-20PC
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Current (Ammeter)
Measuring Range:0 ~ 1500A
Display Type:LED - Green Characters
Number of Characters Per Row:3.5
Display Characters - Height:0.370" (9.40mm)
Output Type:-
Voltage - Supply:8 ~ 36VDC
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 33.93mm x 21.29mm
Mounting Type:Panel Mount - Bezel
Termination Style:Screw Terminal
Ingress Protection:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SM-35-20
SM-35-20
SLIM CASE 5DCV POWER 20V
DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C
DMS-40PC-4/20S-24GS-I-C
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT
DMS-40PC-4/20S-5RH-C
DMS-40PC-4/20S-5RH-C
SiT3373AC-1E2-28NG312.500000T
SiT3373AC-1E2-28NG312.500000T
XTAL OSC VCXO 312.5000MHZ LVPECL
SiT3372AI-4B9-33NZ35.437431Y
SiT3372AI-4B9-33NZ35.437431Y
XTAL OSC VCXO 35.437431MHZ HCSL
425-LF
425-LF
DESOLDER BRAID ROSIN 0.075" 5'