906T48BNMAO
Manufacturer
Curtis Instruments
VIGOR # :
Description
VOLTMETER 0-48VDC LED PANEL MT
Catalog
Panel Meters
DataSheet
906T48BNMAO PDF
Type Description
Series:906
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Voltage (Voltmeter)
Measuring Range:0 ~ 48VDC
Display Type:LED - Red Bar Graph
Number of Characters Per Row:10-Segment
Display Characters - Height:-
Output Type:-
Voltage - Supply:48VDC
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 36.80mm x 24.10mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)