ATE1-10S-110VAC
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
ON-DELAY MAX 10S 110VAC DPDT(2C)
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
ATE1-10S-110VAC PDF
Type Description
Series:ATE
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Relay Type:-
Function:On-Delay
Circuit:DPDT (2 Form C)
Delay Time:Fixed, 10 Sec
Contact Rating @ Voltage:3A @ 250VAC
Voltage - Supply:110/220VAC
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)