R30-11D10-24L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RELAY-10AMP-DC 24V
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
R30-11D10-24L PDF
Type Description
Series:R30
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:-
Relay Type:Mechanical Relay
Function:Interval
Circuit:DPDT (2 Form C)
Delay Time:-
Contact Rating @ Voltage:10A @ 120VAC/30VDC
Voltage - Supply:24VDC
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)