RTE-P1D12
Manufacturer
IDEC
VIGOR # :
Description
RELAY TIME DELAY 600HRS 10A 240V
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
RTE-P1D12 PDF
Type Description
Series:RTE
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Relay Type:Mechanical Relay
Function:Programmable (Multi-Function)
Circuit:DPDT (2 Form C)
Delay Time:0.1 Sec ~ 600 Hrs
Contact Rating @ Voltage:10A @ 240VAC/30VDC
Voltage - Supply:12VDC
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)