TRS120A2Y10
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 120V
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
TRS120A2Y10 PDF
Type Description
Series:TRS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Relay Type:Mechanical Relay
Function:One Shot
Circuit:SPDT (1 Form C)
Delay Time:0.1 Sec ~ 10 Sec
Contact Rating @ Voltage:10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:120VAC
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)