MC88915TEI70R2
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC
Catalog
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
DataSheet
MC88915TEI70R2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:PLL Clock Driver
PLL:Yes with Bypass
Input:TTL
Output:CMOS, TTL
Number of Circuits:1
Ratio - Input:Output:2:8
Differential - Input:Output:No/No
Frequency - Max:70MHz
Divider/Multiplier:Yes/Yes
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C