X1228V14-2.7A
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP
DataSheet
X1228V14-2.7A PDF
Interface:I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery:1.8V ~ 5.5V
Current - Timekeeping (Max):10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)