AS1525-BTDT
Manufacturer
ams
VIGOR # :
Description
IC ADC 12BIT SAR 8TDFN
Catalog
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
DataSheet
AS1525-BTDT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Bits:12
Sampling Rate (Per Second):150k
Number of Inputs:2
Input Type:Single Ended
Data Interface:SPI
Configuration:S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC:1:1
Number of A/D Converters:1
Architecture:SAR
Reference Type:External
Voltage - Supply, Analog:2.7V ~ 5.25V
Voltage - Supply, Digital:2.7V ~ 5.25V
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C