X9279TV14IZ-2.7
Description
DIGIPOT, 256 POSITIONS
DataSheet
X9279TV14IZ-2.7 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tube
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:1
Number of Taps:256
Resistance (Ohms):100k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:14-TSSOP
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C