MCP4262-502E/UN
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
MCP4262-502E/UN PDF
Type Description
Series:WiperLock™
Package:Tube
Part Status:Active
Taper:Linear
Configuration:Rheostat
Number of Circuits:2
Number of Taps:257
Resistance (Ohms):5k
Interface:SPI
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
Features:-
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):150ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:10-MSOP
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C