MCP4441-502E/ML
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 20QFN
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
MCP4441-502E/ML PDF
Type Description
Series:WiperLock™
Package:Tube
Part Status:Active
Taper:Linear
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:4
Number of Taps:129
Resistance (Ohms):5k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):150ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:20-QFN (4x4)
Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C