X9261UV24-2.7
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 24TSSOP
DataSheet
X9261UV24-2.7 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tube
Number of Taps:256
Resistance (Ohms):50k
Interface:SPI
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:24-TSSOP
Package / Case:24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C