X9259US24IZ-2.7T1
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 24SOIC
DataSheet
X9259US24IZ-2.7T1 PDF
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:4
Number of Taps:256
Resistance (Ohms):50k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:24-SOIC
Package / Case:24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C