X9418WS24-2.7T1
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24SOIC
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
X9418WS24-2.7T1 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Taper:Linear
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:2
Number of Taps:64
Resistance (Ohms):10k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:±2.7V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±300ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:24-SOIC
Package / Case:24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C