TMS320VC5501GBE300
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
FIXED-POINT DIGITAL SIGNAL PROCE
DataSheet
TMS320VC5501GBE300 PDF
Type Description
Series:TMS320C55x
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Fixed Point
Interface:Host Interface, I²C, McBSP, UART
Clock Rate:300MHz
Non-Volatile Memory:-
On-Chip RAM:48kB
Voltage - I/O:3.30V
Voltage - Core:1.26V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)