ADSP-2191MBST-140
Description
16-BIT DIGITAL SIGNAL PROCESSOR
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
ADSP-2191MBST-140 PDF
Type Description
Series:ADSP-21xx
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Type:Fixed Point
Interface:Host Interface, SPI, SSP, UART
Clock Rate:140MHz
Non-Volatile Memory:External
On-Chip RAM:160kB
Voltage - I/O:3.00V, 3.30V
Voltage - Core:2.50V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C