DM385AAAR11F
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 609FCBGA
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
DM385AAAR11F PDF
Type Description
Series:DM38x DaVinci™ Video SOC
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Interface:I²C, IrDA, Ethernet, McASP, PCI, SD, SPI, UART/USART, USB
Clock Rate:970MHz
Non-Volatile Memory:ROM (48kB)
On-Chip RAM:640kB
Voltage - I/O:1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
Voltage - Core:1.1V, 1.2V, 1.35V
Operating Temperature:0°C ~ 95°C (TJ)