TMS320VC5502PGF300
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC FXD-PNT DSP 600 MIPS 176-LQFP
DataSheet
TMS320VC5502PGF300 PDF
Type Description
Series:TMS320C55x
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Fixed Point
Interface:Host Interface, I²C, McBSP, UART
Clock Rate:300MHz
Non-Volatile Memory:ROM (32kB)
On-Chip RAM:80kB
Voltage - I/O:3.30V
Voltage - Core:1.26V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)