KMSC8122TMP6400
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
DSP 16BIT QUAD CORE 431FCBGA
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
KMSC8122TMP6400 PDF
Type Description
Series:StarCore
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:SC140 Core
Interface:DSI, Ethernet, RS-232
Clock Rate:400MHz
Non-Volatile Memory:External
On-Chip RAM:1.436MB
Voltage - I/O:3.30V
Voltage - Core:1.20V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TJ)