MSC8254SVT800B
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC PROCESSOR 4-CORE 783FCBGA
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
MSC8254SVT800B PDF
Type Description
Series:StarCore
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:SC3850 Quad Core
Interface:Ethernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate:800MHz
Non-Volatile Memory:ROM (96kB)
On-Chip RAM:576kB
Voltage - I/O:2.50V
Voltage - Core:1.00V
Operating Temperature:0°C ~ 105°C (TJ)