XC56309AG100A
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC DSP 24BIT 100MHZ 144-TQFP
Catalog
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
DataSheet
XC56309AG100A PDF
Type Description
Series:DSP563xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Fixed Point
Interface:Host Interface, SSI, SCI
Clock Rate:100MHz
Non-Volatile Memory:ROM (576B)
On-Chip RAM:24kB
Voltage - I/O:3.30V
Voltage - Core:3.30V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TJ)