SST89E58RD2-40-C-TQJE
Description
IC MCU 8BIT 40KB FLASH 44TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SST89E58RD2-40-C-TQJE PDF
Type Description
Series:FlashFlex®
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:8051
Core Size:8-Bit
Speed:40MHz
Connectivity:EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:36
Program Memory Size:40KB (40K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)