SPC5200CBV400B
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
SPC5200CBV400B PDF
Type Description
Series:MPC52xx
Package:Tray
Part Status:Not For New Designs
Core Processor:PowerPC G2_LE
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:400MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DDR, SDRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10/100Mbps (1)
SATA:-
USB:USB 1.1 (2)
Voltage - I/O:2.5V, 3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)