MCIMX6Q6AVT10ADR
Description
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA
DataSheet
MCIMX6Q6AVT10ADR PDF
Type Description
Series:i.MX6Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:ARM® Cortex®-A9
Number of Cores/Bus Width:4 Core, 32-Bit
Speed:1.0GHz
Co-Processors/DSP:Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers:LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Graphics Acceleration:Yes
Display & Interface Controllers:Keypad, LCD
Ethernet:10/100/1000Mbps (1)
SATA:SATA 3Gbps (1)
USB:USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O:1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)