MPC850CZQ50BU
Description
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCHITEC
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MPC850CZQ50BU PDF
Type Description
Series:MPC8xx
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Core Processor:MPC8xx
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:50MHz
Co-Processors/DSP:Communications; CPM
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10Mbps (1)
SATA:-
USB:USB 1.x (1)
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C (TA)