MPC8540PX833LC
Description
MPU, 32-BIT, 667MHZ, PBGA783
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MPC8540PX833LC PDF
Type Description
Series:MPC85xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:PowerPC e500
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:833MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DDR, SDRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (2)
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:2.5V, 3.3V
Operating Temperature:0°C ~ 105°C (TA)