FC80960HD80SL2LZ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
IC MPU I960 80MHZ 208QFP
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
FC80960HD80SL2LZ PDF
Type Description
Series:i960
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:i960
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:80MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TC)