N80L186-12
Description
80L186 - 16-BIT MICROPROCESSOR
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
N80L186-12 PDF
Type Description
Series:i186
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Processor:80C186
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 16-Bit
Speed:12MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:3.0V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)