MC68306AG16B
Description
MPU, 32-BIT, 16.67MHZ
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MC68306AG16B PDF
Type Description
Series:M683xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:EC000
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:16MHz
Co-Processors/DSP:-
RAM Controllers:DRAM
Graphics Acceleration:No
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:-
SATA:-
USB:-
Voltage - I/O:5.0V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)