MPC870CZT66
Description
RISC MPU, 32-BIT, 66MHZ
DataSheet
MPC870CZT66 PDF
Type Description
Series:MPC8xx
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Core Processor:MPC8xx
Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
Speed:66MHz
Co-Processors/DSP:Communications; CPM
Display & Interface Controllers:-
Ethernet:10/100Mbps (2)
SATA:-
USB:USB 2.0 (1)
Voltage - I/O:3.3V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TA)