MUX36D08IDWR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC SWITCH DUAL 28SOIC
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
MUX36D08IDWR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Circuit:-
Multiplexer/Demultiplexer Circuit:8:1
Number of Circuits:2
On-State Resistance (Max):170Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon):6Ohm
Voltage - Supply, Single (V+):10V ~ 36V
Voltage - Supply, Dual (V±):±5V ~ 18V
Switch Time (Ton, Toff) (Max):136ns, 78ns
-3db Bandwidth:-
Charge Injection:0.31pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):3pF, 7.5pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max):40pA
Crosstalk:-100dB @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)