ADG1408YRUZ-REEL7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
ADG1408YRUZ-REEL7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Switch Circuit:-
Multiplexer/Demultiplexer Circuit:8:1
Number of Circuits:1
On-State Resistance (Max):4.7Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon):200mOhm
Voltage - Supply, Single (V+):5V ~ 16.5V
Voltage - Supply, Dual (V±):±4.5V ~ 16.5V
Switch Time (Ton, Toff) (Max):120ns, 120ns
-3db Bandwidth:60MHz
Charge Injection:-50pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):14pF, 80pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max):200pA
Crosstalk:-70dB @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)