MAX295CWE+T
Description
IC FILTER 50KHZ LOWPASS 16SOIC
Catalog
Interface - Filters - Active
DataSheet
MAX295CWE+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Filter Type:Butterworth, Low Pass Switched Capacitor
Frequency - Cutoff or Center:50kHz
Number of Filters:1
Filter Order:8th
Voltage - Supply:4.75V ~ 11V, ±2.375V ~ 5.5V
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)