THS4001ID
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC OPAMP VFB 1 CIRCUIT 8SOIC
Catalog
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
DataSheet
THS4001ID PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Amplifier Type:Voltage Feedback
Number of Circuits:1
Output Type:-
Slew Rate:400V/µs
Gain Bandwidth Product:270 MHz
-3db Bandwidth:270 MHz
Current - Input Bias:2.6 µA
Voltage - Input Offset:2 mV
Current - Supply:7.8mA
Current - Output / Channel:100 mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±):5V ~ 32V, ±2.5V ~ 16V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)