74F269SPC
Description
BINARY COUNTER, F/FAST SERIES, S
Catalog
Logic - Counters, Dividers
DataSheet
74F269SPC PDF
Type Description
Series:74F
Package:Bulk
Part Status:Active
Logic Type:Binary Counter
Direction:Up, Down
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Reset:-
Timing:-
Count Rate:100 MHz
Trigger Type:Positive Edge
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP (0.300", 7.62mm)