74F579SCX
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC 8-BIT BI-D BI CTR 20 SOIC
Catalog
Logic - Counters, Dividers
DataSheet
74F579SCX PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Logic Type:Binary Counter
Direction:Up, Down
Number of Elements:1
Number of Bits per Element:8
Reset:Synchronous
Timing:-
Count Rate:-
Trigger Type:Positive Edge
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)