SN74LVC1G3208YEPR
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC SGL 3IN OR/AND GATE 6DSBGA
Catalog
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
DataSheet
SN74LVC1G3208YEPR PDF
Type Description
Series:74LVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Logic Type:AND/OR Gate
Number of Circuits:1
Number of Inputs:3 Input (2, 1)
Schmitt Trigger Input:No
Output Type:Single-Ended
Current - Output High, Low:32mA, 32mA
Voltage - Supply:1.65V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C