74V1G32STR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT23-5
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
74V1G32STR PDF
Type Description
Series:74V
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Logic Type:OR Gate
Number of Circuits:1
Number of Inputs:2
Features:-
Voltage - Supply:2V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max):1 µA
Current - Output High, Low:8mA, 8mA
Logic Level - Low:0.5V
Logic Level - High:1.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL:7.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C