74F132SJ
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC GATE NAND 4CH 2IN 14SOP
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
74F132SJ PDF
Type Description
Series:74F
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Logic Type:NAND Gate
Number of Circuits:4
Number of Inputs:2
Features:Schmitt Trigger
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max):-
Current - Output High, Low:1mA, 20mA
Logic Level - Low:1.1V
Logic Level - High:2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL:12.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:14-SOP
Package / Case:14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)